Letné Literárne Sústredenie Medziriadky 2013Letné Literárne sústredenie Medziriadky 2013

Do súťaže Medziriadky sa zapojilo 305 autorov z celého Slovenska vo veku od 12 do 26 rokov. Z nich vybrala porota 50 najlepších aby sa mohli zúčastniť sústredenia Medziriadky 2013 v krásnom prostredí Malej Fatry.

Najprv by som spomenul porotu, ktorú tvorili: Miroslav Dacho, Ján Petrík, Marta Součková, Peter Karpinský, Eva Kollárová a Matej Thomka.
Porota sa venovala celej skupine autorov naraz ale tak isto im venovala aj individuálny prístup. Čo je naozaj úžasné, pretože samotné rozbory prihlásených diel do súťaže trvali priemerne 3-4 hodiny denne.
Vždy radi a ochotne pomohli. Ukázali nám nové finty, ktoré nám môžu pomôcť a tak isto nám aj vysvetlili, čoho by sme sa mali vyvarovať. Fantasticky sa dopĺňali a tým sa kritika stala komplexnejšou.

Prednášky:

Ján Petrík - Komunikácia
            Prednáška nám vysvetlila základne pojmy ohľadom komunikácie. Dozvedeli sme sa niečo o štruktúre rozhovorov, čo nám môže pomôcť pri štylistike.

Marta Součková - Moderná Literatúra
            Na prednáške sme sa dozvedeli o knihách, ktoré dnes idú na dračku a aj dôvody vďaka ktorým spisovatelia, ktorí nie sú až takí dobrí v písaní, prerazili a z ich diel sa stali bestselleri.
V prednáške sa kládol veľký dôraz na to aby sme sa vyhli pri písaní otrepaným témam a anglickým menám. Na základe prednášky sme si mohli urobiť obraz o slovenskej literárnej scéne.

Peter Karpinský - Komiks
            Prednáška spisovateľa Petra Karpinského sa mi páčila najviac. Poukazuje na to v akom žalostnom stave je na Slovensku komiksová scéna a prečo sa komiks radí medzi tie podradné žánre literatúry. Ľudia na Slovensku berú komiks ako niečo pre deti a už vôbec nie pre dospelých. Avšak prednáška nám dokázala otvoriť oči. Veď predsa aj komiks zachytáva jedinečné príbehy skrz texty a obraz, tak prečo by sa komiksy mali radiť k niečomu horšiemu? Prednášku naozaj chválim, pretože sme sa dozvedeli o ľuďoch, ktorí sa snažili a snažia sa tento jedinečný literárno-grafický žáner zachovať.

Matej Thomka - Krátke poetické formy
            Skvelá prednáška pre tých, ktorí píšu poéziu. Dozvedeli sme sa čo je to Haiku, sidžó a iné...Zistili sme aký hlboký význam majú krátke formy pre poéziu a čo dokázali priniesť pred zrak čitateľa. Všetky krátke formy dodržujú dané pravidlá o to ťažšie je ich tvoriť, avšak po prednáške sme mali jasno a dokázali sme tieto krátke formy od seba odlíšiť.         

Hostia:
Dušan Dušek
            Som naozaj rád, že aj ostrieľaný autori sa snažia pomôcť mladej generácií pri písaní. Beseda s pánom Dušekom nám naozaj dala veľa poznatkov v oblasti literatúry a tak isto sme sa dozvedeli niečo o minulosti autora. Pán Dušak Dušek je veľmi milá osoba, ktorej vidno v očiach, že si strašne váži mladú tvorbu a bol príjemne prekvapený, koľko mladých ľudí sa venuje písaniu.

Mária Ferenčuhová
            Prednáška k filmu "Ako sa varili dejiny": S odborníčkou na film, Máriou Ferenčuhovou, sme rozobrali film až do detailov. Ukázala nám plno súvislostí, ktoré by si obyčajný človek nevšimol. Vysvetlila nám plno metaforických znakov, ktoré sa vo filme vyskytovali a približovali samotnú myšlienku vojen. Väčšina detailov priblížila krutosť na vojnovom poli a o to viac sme si to uvedomili až pri podrobnom rozbore filmu s Máriou Ferenčuhovou.
            Autorské čítanie: Musím za seba povedať, že poézia tejto skvostnej básničky je veľmi neobyčajná. A práve tým, že sa líši od mnohých velikánov slovenskej poetickej scény je v mnohých smeroch výnimočná. Som naozaj rád, že som mohol spoznať budúcu špičku slovenskej poézie.

Peter Lachký
            Hudobník, ktorý s gitarou vie zázraky. Radosť počúvať. Jeho hudba nás potešila, dokázali sme sa pri nej uvoľniť a oddýchnuť si od všetkých vecí, ktoré sa týkajú literatúry. Som naozaj rád, že Peter Lachký zavítal na Medziriadky 2013 a vylepšil atmosféru tohto jedinečného sústredenia.

Miriam Ryšavá - inscenácia Kade ľahšie
            Letné sústredenie Medziriadky sa nesústreďovalo len na literatúru ale i na hudbu a divadlo. Divadlo skorej pre mladšie obecenstvo ale tak isto dokázalo potešiť a pohladiť dušu. Milé, krátke predstavenie, ktoré tak isto spríjemnilo atmosféru celého letného sústredenia.

V celku najväčšie poďakovanie patrí asi Jánovi Perďochovi, ktorý zorganizoval letné literárne sústredenie Medziriadky 2013 a dal tak šancu mladým autorom priučiť sa novým veciam a spoznať ľudí, ktorí sa venujú rovnakých veciam. A tou bola práve literatúra, ktorá nás tam všetkých spájala. Ešte raz jedno veľké vďaka.
Vďaka patrí aj Marošovi Brojovi, Dáši Krištofovičovej, Matejovi Bujnovi, Martinovi Hatalovi, Michalovi Molnárovi, Patrícií Veselovej - Ganoczyovej a Marcele Vincovej.
Medziriadky.sk
Muzy.sk Facebook
Literárne.muzy.sk

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára